Den imperialistiske fredsprisen
Ungkommunistene i Norge fordømmer Den Norske Nobelkomités beslutning om å gi Nobels fredspris til María Corina Machado. Ungkommunistene i Norge erklærer solidaritet med den venezuelanske arbeiderklassen i dens kamp mot USA-imperialismen, som har intensivert siden Hugo Chaves seier for 20 år siden.
USA-kapitalens verdenshegemoni er truet av arbeiderklassens motstand. USA gjennom Monroe-doktrinen fortsetter å opprettholde sin langvarige kolonialistiske og militære makt over Latin-Amerika. USA, som aldri har respektert menneskerettigheter, har igjen brutt internasjonale lover med bombeangrep mot uskyldige sivile fiskebåter i en såkalt «krig mot narkotika».
Heller enn å fordømme bombingene er Norge medskyldig i å legitimere dette ved å gi Nobelprisen til fascisten María Corina Machado. Machado har, i samarbeid med USA, støttet sanksjoner, regimeskifte-operasjoner og militær intervensjon. Hun støtter Israels folkemord i Palestina og har spurt Netanyahu om bistand til å styrte den demokratisk valgte regjeringen i Venezuela.
Ifølge Nick Lichtenberg, som er næringslivsredaktør for Fortune.com, har Machado den 5. november foreslått privatisering av statlige venezuelanske verdier, som kunne utgjøre en potensiell profitt på 1,7 billioner amerikanske dollar til utenlandske kapitalister. Endringene som Machado ønsker å innføre, introduserer privatisering av landets olje, gull, mineraler, naturgass og infrastruktur. Dette er politikk som fører til utbredt fattigdom, dårlig levestandard og brudd på menneskerettigheter.
Den Norske Nobelkomiteen er medskyldig i å fremme imperialistisk politikk ved å gi fredsprisen til kandidater som støtter imperialisme og krig, som f.eks. Henry Kissinger og Barack Obama. Komiteens beslutninger fortsetter å diskreditere Nobelkomiteen som institusjon. Dette er en skam for Norge og komiteen bør avskaffes.
Tilbakekall fredsprisen til María Corina Machado!
Fordøm USAs aggresjon og utenomrettslige drap på venezuelanere!
¡Viva el pueblo de Chávez! ¡Viva la Revolución Bolivariana!
16. November 2025
Generalforsamlingen til Ungkommunistene i Norge
Bergen


